un nou raport de cercetare privind privatizarea asigurarilor

Propuneri privind elaborarea noului proiect legislativ privind organizarea si functionarea sistemului sanitar si pentru revizuirea pachetului de servicii de baza acordat asigurarilor.

un nou raport de cercetare privind privatizarea asigurarilor

Mesajde ORS » 25 Apr 2012, 19:30

Observatorul Român de Sănătate a lansat raportul "Privatizarea asigurărilor de sănătate - evidențe din experiența internațională". Raportul oferă un cadru metodologic pentru evaluarea evidențelor cu privire la introducerea concurenței private în mecanismele și sintetizează experiența statelor europene care au desfășurat astfel de reforme. Ca răspuns la capitolul legat de finanțare al noii legi, acest studiu prezintă, cu argumente, lecții importante privind consecințele probabile ale privatizării și formulează recomandări care pot informa elaborarea variantei finale a actului normativ. Documentul poate fi descărcat liber de pe site-ul organizației http://www.ors.org.ro/raport-asigurari

Observatorul Român de Sănătate este o organizație non-guvernamentală care își propune să contribuie la îmbunătățirea serviciilor de sănătate din România prin elaborarea de studii de cercetare privind activitatea și performanța acestora.
ORS
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Apr 2012, 14:10

Re: un nou raport de cercetare privind privatizarea asigurar

Mesajde CameliaM » 02 Mai 2012, 11:33

Acest raport este de departe cel mai documentat si profesionist document de care trebuie sa se tina seama in definitivarea noii reforme. Pe umerii noului ministru sta povara unei reforme extrem de controversate care daca nu e facuta bine, va adanci si mai mult criza din sanatate.
In raport sunt punctate cateva elemente esentiale:
- privatizarea nu este benefica!
- definirea pachetului minimal de servicii medicale - prioritate "0"!
- informatizarea sistemului si introducerea cardului electronic de asigurari de sanatate, pentru monitorizarea serviciilor medicale prestate si oprirea robinetelor risipei!
- tragerea la raspundere a celor care gestioneaza prost si netransparent fondurile de asigurari sociale de sanatate si nu au rezultate! (aici se includ atat furnizorii de servicii medicale cat si case judetene de asigurari de sanatate!)
CameliaM
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Feb 2012, 13:24

Re: un nou raport de cercetare privind privatizarea asigurar

Mesajde Diana67 » 11 Mai 2012, 15:02

Doresc un cadru legal care sa imi permita mie cetatean sa aleg daca vreau sa imi fac asigurarea de sanatate la stat sau la privat.
In ultimii ani, mi-am rezolvat peroblemele de sanatate in sistemul privat platind DEGEABA asigurarea medicala la stat.
Astept ziua in care imi voi face asigurare de sanatate privata si apoi sa ma duc cu asigurarea la insitutia bugetara la care lucrez si sa spun. De azi am asigurare privata, nu imi mai opriti impozit pentru asigurari de sanatate la stat.
Diana67
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Mai 2012, 12:16

Re: un nou raport de cercetare privind privatizarea asigurar

Mesajde luboyte » 07 Aug 2012, 12:48

Absolut de acord cu Diana. Prefer sa stiu ce servicii platesc. Sau sa se contorizeze serviciile consumate cu acel card pentru ca, asa cum deja se stie, raportarile catre Casa sunt umflate.
luboyte
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Aug 2012, 12:25

Re: un nou raport de cercetare privind privatizarea asigurar

Mesajde sorin62 » 09 Sep 2012, 20:42

Cardul de sănătate este inutil. Singura informație utilă este CNP-ul! Datele medicale oricum nu stau pe card, ci pe o baza de date centralizată (dacă am pierdut cardul îmi pierd tot istoricul medical?). Accesul la această baza de date este oricum securizat. Iar identificatorul unic al cetățenilor este CNP-ul. Este aceeași poveste ca și cu cartea de alegător! A folosit la ceva? cuiva?
dr. Sorin Eșanu
sorin62
 
Mesaje: 4
Membru din: 24 Iul 2012, 10:24


Înapoi la Propuneri pentru Reforma in sanatate ale participantilor la FORUM

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron