Spitalul "Prof. Dr. Nicolae Oblu" Iasi

Propuneri privind elaborarea noului proiect legislativ privind organizarea si functionarea sistemului sanitar si pentru revizuirea pachetului de servicii de baza acordat asigurarilor.

Spitalul "Prof. Dr. Nicolae Oblu" Iasi

Mesajde CadruMedicalRo » 31 Oct 2012, 16:40

Buna ziua. Sunt un cadru medical din Iasi, am lucrat la spitalul "Prof. Dr. Nicolae Oblu" Iasi la sectia Neurochirurgie I iar acum lucrez in afara tarii tot pe aceasta specialitate. La spitalul din Tatarasi, la reanimare, exista doar trei ventilatoare si in cazul in care sunt mai mult de trei persoane care au nevoie de acest aparat evolutia lor medicala este grav afectata, probabil iremediabil. Motivul principal pentru care eu si multi altii am plecat din tara este sentimentul pe care il ai cand te trezesti dimineata si te gandesti ca viata unui pacient de-a tau va depinde de un aparat care nu exista si oricat te-ai stradui, ai invata, te-ai specializa nu vei putea salva acel om. El va muri “de viu” cu sanse foarte mari sa traiasca daca un aparat ar exista.Eu lucrez acum la un spital unde existenta aparaturii de baza nu mai este un lux sau o minune. Ma gandesc insa la familia mea ramasa in Iasi, la copiii care ar putea depinde de existenta a catorva ventilatoare in plus. Cred ca oricine din Romania, indiferent de pozitia sociala, ar trebui sa se gandeasca ca in cazul unui accident grav cu multiple victime inainte de a se duce la un spital din Viena sau Hamburg este dus la un spital de stat, cel mai apropiat si cel mai bine dotat, iar in cazul unor traumatisme corespunzatoare poate ajunge si la spitalul "Prof. Dr. Nicolae Oblu". Va rog sa verificati cele relatate si sa faceti un efort pentru a va / ne da mai multe sanse la viata pentru ca eu cred ca pana la urma "reforma" in orice domeniu din Romania trebuie sa insemne alocarea de bani si urmarirea cheltuirii lor corect.
Va multumesc anticipat.
CadruMedicalRo
 
Mesaje: 1
Membru din: 31 Oct 2012, 16:31

Înapoi la Propuneri pentru Reforma in sanatate ale participantilor la FORUM

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron